I only catch about 6-8 per week on average, gets "really good" in June (15/week or so) and slows to a slow pic this time of year...for me anyway. ( for 10 pots.) Given the price of fuel, gear, lic's, lost traps and my time (about 2 hours per week, albeit enjoyable) I estimate I would need to charge about $40-50 per lb. to make it "worth my time". But I have to say the ones you catch taste better then the ones you buy, probably because you have the backache, hand scars, dirty boat, stench and a smile still on your face from doing it yourself.
For me it is a way to use every bit of my fishing catch, and spend a hour or so 2X per week alone on the water. I put nothing in the dumpster. It all goes to catch something.
There is nothing bette then a Lobster salad sandwich when you are out fishing. You feel like you are really living.
|