There has been a goog bite goin on...I saw a 450 that came to the dock and most guys had a couple fish in the 150 class. It is almost worth the run.
150 gal * $4 = $600
300# of fish *.40 (60% waste estimate) = 120# net
600/120 = $5/lb
It is selling in the market for $7/lb retail right now. I guess it is worth it as long as you hook up.
|