I bought 24 premade patties of 86% lean for $2.66 a pound. That is still 33% higher than last year.
I did see some 1/4 pounders for $2.33/lb but they were 80% lean.
24 patties should get me through the summer and also leave some room for buying more if I see a real bargain.
Last year when they did the premade 1/3 pounders in 86% lean for $1.99/lb I bought over 100 patties.
|