Quote:
Originally Posted by Nebe
Your paying extra for the labor to make it
Posted from my iPhone/Mobile device
|
I'm paying 50 cents/lb for the labor to make it. I'm paying $3 a pound to some greedy profit margins!
In reality , I'm not paying a thing cause I just will not buy rediculously priced stuff. I eat just about everything in the world. If something gets too expensive I'll eat something else.
Yes butternut squash is easy to grow around here and home grown tastes way better than the dark starchy ones the stores sometimes have. If you want a really long storage life on them , leave about an inch of stem on when you harvest them.