i just ate a dozen oysters for free, (well the permit cost money, but over the course of the year it's just a penny a pound or less)....any idea what they go for prepared?......(and they would not be anywhere near as fresh!)

bottom line is convenience (for consumer) ...& profit (store)..... always a trade off...and the price is determined by demand and sales