Quote:
Originally Posted by Saltheart
I can't believe what they want for prepared foods at the grocery stores this thanksgiving.
Butternut squash $5.99/lb
Chicken salad $7.99/lb
Mashed potatoes $5.99/lb For Mashed potatoes!!!
8 inch cake $15
Unreal price gouging IMO
|
I understand now why people that eat prepared foods have to work two jobs to make ends meet.
The old fashion way:
Butternut Squash $.79 per lb. 7 minutes in micro
Perdue Oven Roster 8lbs. @ .89= $7.12 roast 1 1/2 hrs. while playing texas holdem on computer or working on boat or other project.
Idaho or Russet Potatoes 5 lbs. $2.49 equals 49.8 cents one pound in the micro 6-7 minutes.
Joe..... It's not being cheap its being frugal.
